Russian (CIS)Ukrainian (UA)

| Друк |

Аденома простати або, як називають це захворювання лікарі, доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) – захворювання, яке виникає у чоловіків старше 50 років.

ДГПЗ проявляється у вигляді порушень сечовипускання аж до повної затримки сечі.

Основні прояви ДГПЗ:
- прискорене сечовипускання вдень (норма - 5 -7 сечовипускань на добу);
- сечовипускання вночі (у молодому віці чоловіки вночі не повинні вставати, щоб спорожнити сечовий міхур);
- сечовипускання млявим струменем;
- відчуття неповного спорожнення сечового міхура («відсутність задоволення після акту сечовипускання).

Чи хворіють на ДГПЗ чоловіки віком до 50 років?
- Не хворіють, за винятком поодиноких випадків, описаних у медичній літературі, оскільки аденоматозна пухлина не встигає вирости у чоловіків віком до 50 років настільки, щоб захворювання проявлялося клінічно. Вищезазначені скарги можуть часто зустрічатися у чоловіків віком до 50 років, але вони спричинені іншим захворюванням простати – простатитом.

Що таке ДГПЗ?
ДГПЗ – це доброякісна пухлина, що розвивається з особливої тканини передміхурової залози – парауретральних залоз.
Простатит – це запалення передміхурової залози.

Чи може аденома простати стати раковою пухлиною?
Не може, оскільки ракова пухлина розвивається, як правило, з інших клітин простати.

Як установити діагноз “аденома простати”?
1. Запідозрити захворювання можна виходячи зі скарг, які зазначені вище. Для визначення ступеня тяжкості захворювання розроблений спеціальний ряд запитань (IPSS).
2. Лікар-уролог обов’язково оглядає передміхурову залозу через пряму кишку. При цьому з великою ймовірністю встановлюється діагноз аденоми за розміром, формою, консистенцією простати. При ректальному огляді встановлюється інше захворювання простати - простатит, виключається рак простати.
3. УЗД - точний, високоефективний і недорогий метод, за допомогою якого визначаються розміри, форма, варіант росту аденоматозних вузлів. Визначається також обсяг залишкової сечі - показник, що показує ступінь тяжкості захворювання.

Що таке обсяг залишкової сечі?
Обсяг залишкової сечі - це кількість сечі, що залишається в сечовому міхурі після сечовипускання. У нормі після сечовипускання сечовий міхур повністю порожній, при цьому близько 20 мл залишкової сечі допускається як варіант норми. Визначити залишкову сечу можна різними методами. Найточніший метод - катетеризація сечового міхура після сечовипускання (процедура вкрай хвороблива), тому практично залишкова сеча визначається за допомогою УЗД. Після звичайного УЗД пацієнта просять спорожнити сечовий міхур, після цього ультразвуковим датчиком визначають кількість сечі в сечовому міхурі. Існують і інші методи, але вони застосовуються рідко (наприклад, радіоізотопний метод).

Як лікується аденома простати?
Найпопулярнішими, високоефективними й сучасними є препарати із групи
а1-адреноблокаторів. У нашій країні частіше застосовується ФОКУСИН – препарат, оптимальний у співвідношенні ціна/якість. Дія препарату починається відразу ж після його застосування. Засіб ефективний і безпечний, але обов'язково порадьтеся з лікарем-урологом, щоб правильно визначити показання, уникнути ускладнень і побічних дій.
Другу групу становлять препарати із групи фінастериду, зокрема ПЕНЕСТЕР. Це високоефективний, безпечний засіб. Доведено, що в більшості випадків прийом даного препарату дозволяє уникнути оперативного лікування. Але є й мінуси – ефект наступає через 6 місяців щоденного прийому, а курс лікування триває 1 – 2 роки.
До третьої групи відносять препарати рослинного походження. У нашій країні найпопулярніші такі препарати, як ПРОСТАМОЛ УНО, ПРОСТАМЕД, пепонен, таденан. Перевагою цих препаратів є їх безпека, також майже не спостерігаються побічні дії, що дуже важливо для пацієнтів літнього віку. Особливо ефективні фітопрепарати при комплексному лікуванні, коли аденома простати поєднується з простатитом. Позитивна дія цих ліків часто проявляється через 2 – 3 місяці лікування.
Існує окрема група гомеопатичних засобів – гентос, аденомагран та ін.
В аптечній мережі можна також придбати збір різних рослин (бруньки чорної тополі, листя лісового горіха) і гарбузову олію. У зв'язку з великим вибором недорогих і ефективних рослинних ліків, збір у даний час застосовують дуже рідко.

У яких випадках показане оперативне лікування ДГПЗ?
Оперативне лікування ДГПЗ показане у таких випадках: великий обсяг гіперплазованої простати (більше 80 см3), великий обсяг залишкової сечі (більше 50 см3), гостра затримка сечі, часті сечовипускання вночі, які істотно порушують якість життя. Існують і інші показання для проведення операції, які індивідуально визначає лікар.
Які існують методи оперативного лікування?
1. Відкрита (звичайна) операція – простатектомія. Ця операція має безліч різних модифікацій, показання до яких лікар визначає в кожному конкретному випадку. Відкрита операція виконується при гіперплазованій простаті великих розмірів (більше 80 см3), при внутрішньоміхуровому варіанті росту й у багатьох інших випадках. Часто простатектомію доводиться виконувати через невідкладні показання у разі гострої затримки сечі, ослабленим пацієнтам літнього віку з безліччю супутніх захворювань (інфаркт міокарда, інсульт та ін.). У таких випадках простатектомія виконується у ІІ етапи. І етап -  встановлюється трубка у сечовий міхур (цистостома), ІІ етап - через 2 – 6 місяців після покращення стану пацієнта виконується безпосередньо простатектомія.
2. Золотим стандартом оперативного лікування ДГПЗ у даний час вважають транстуретральну резекцію передміхурової залози (ТУРП). При даній операції не виконується розріз шкіри, а гіперплазована простата видаляється (резектуєтся) через уретру за допомогою спеціального приладу – ректоскопа. Перевагою даного методу є менша «травматичність» операції для пацієнта, відповідно - менший період перебування пацієнта у стаціонарі. Існують різні модифікації ТУРП. У зв'язку з високою вартістю апаратури зазвичай вибір методу ТУРП визначається наявністю в лікаря даної апаратури й відповідного досвіду. ТУРП також має свої показання й протипоказання. Найчастішим протипоказанням є великий розмір простати (більше 60 – 80 см3).
3. Існує ряд неоперативних методів лікування ДГПЗ, заснованих на використанні ефекту електромагнітних хвиль, високих температур, ультразвуку та ін.

Чому в багатьох чоловіків старше 60-70 років відсутні прояви аденоми?
Існує ряд об'єктивних причин, наприклад, спадковий фактор, коли чоловік, образно кажучи, не доживає до клінічних проявів аденоми. Є суб'єктивні причини, коли пацієнт упевнений у тому, що 2 – 3 рази на ніч спорожнити сечовий міхур у його віці - норма. Часто прояви ДГПЗ маскуються іншими захворюваннями, такими як цукровий діабет, серцева недостатність, простатит.

Чи існують методи профілактики аденоми (ДГПЗ)?
На мою думку, методів профілактики як таких не існує. ДГПЗ – це одна із хвороб, створених природою, щоб люди не жили вічно. Питання в тому, у якому віці (50 чи 120 років) розвинеться дана хвороба. Однак, застосовуючи сучасні медикаменти, можна до безкінечності відкладати час, коли хвороба проявиться клінічно. Але це вже лікування.
Дотримуючись певних мір профілактики, можна не допустити ускладнення ДГПЗ - гостру затримку сечі: не зловживати спиртним, вести рухливий спосіб життя, вчасно спорожняти кишечник.

Профілактика простатиту дозволить також зменшити скарги, пов'язані з аденомою, оскільки при наявності цих двох хвороб передміхурової залози стан пацієнта погіршується значно раніше.

Joomla! Template design and develop by JoomVision.com - http://www.joomvision.com