Russian (CIS)Ukrainian (UA)

| Друк |

Кіста придатка яєчка (hydrocele) – це доброякісне утворення округлої форми на придатку яєчка, зовні – міхур, заповнений серозною рідиною.

Виділяють кісту придатка яєчка й кісту сім’яного канатика (фунікулецеле).

Кіста придатка яєчка виникає внаслідок запалення, травми придатка або оболонок, найчастіше причина утворення кісти не відома. Зазвичай кіста містить від декількох мілілітрів до 100, рідко – до 200 мл серозної рідини. Хворіють чоловіки різних вікових груп, частіше – особи літнього віку.

Кіста придатка яєчка або сім’яного канатика, навіть велика за розміром, не спричиняє виникнення болісних відчуттів. При великому скупченні рідини кіста викликає незручності при русі, при сечовипусканні, заважає статевому життю. Перехід кісти (доброякісне утворення) у пухлину малоймовірний.

Чому кіста небезпечна? Кісти можуть маскувати іншу грізну патологію, таку як пухлина яєчка або сім’явиносних проток. Тому будь-яке утворення в ділянці мошонки й пахового каналу вимагає диференціальної діагностики з пухлинами. Кісти можуть здавлювати оточуючі тканини (придаток яєчка, сім’явиносні протоки), що призведе до безплідності, особливо при двосторонньому розвитку.

Діагноз кісти встановлюється при збільшенні відповідної половини мошонки, пальпаторно визначається еластичне, безболісне утворення на придатку яєчка або на сім’яному канатику. Діагноз підтверджується УЗД, діафаноскопією (просвічування променем світла).
Диференціальну діагностику проводять з паховою й пахово-мошонковою грижею, пухлиною, водянкою яєчка, гематомою.

Лікування кісти - тільки оперативне (вирізання кісти придатка яєчка).

Техніка операції кісти:
Розрізом 5-7 см розтинають шкіру мошонки. У рану виводять яєчко з оболонками. Парієтальний листок власної оболонки розтинають по передній поверхні, краї її вивертають навиворіт і ушивають за яєчком безперервним кетгутовим швом. Вирізають кісту придатка яєчка так, щоб не пошкодити її цілісність, що важливо для недопущення рецидиву кісти. Яєчко занурюють у мошонку. Рану ушивають косметичним швом.

Операція, як правило, проводиться під місцевою анестезією, але можливе проведення й загального наркозу (внутрішньовенний наркоз, спинномозкова анестезія).

Видалена кіста обов'язково здається на гістологічне дослідження.
Операція не вимагає попередньої підготовки пацієнта, але бажано збрити волосся над лобком і в паху.

Операція часто проводиться амбулаторно під місцевою анестезією, за показаннями - під загальним наркозом. Рекомендую виконувати в умовах стаціонару, де кращі умови стерильності, краще знеболювання (наркоз), не потрібно наступного дня з’являтися на перев'язку. Після операції бажано кілька днів побути на лікарняному. Шви зазвичай знімають на 7 добу.

Ускладнення (кровотеча, нагноєння операційної рани) - дуже рідко.

Після операції статеве життя можливе через 10 днів.

Прогноз лікування кісти хороший, порушена дітородна функція відновлюється.
Будьте здорові!

Joomla! Template design and develop by JoomVision.com - http://www.joomvision.com