Russian (CIS)Ukrainian (UA)

| Друк |

Папіломовірусна інфекція – інфекційний процес, спричинений папіломовірусом людини (ВПЛ – Human papiloma virus).

Папіломавірусна інфекція (як і герпесвірусна інфекція, цитомегаловірусна інфекція) належить до вірусних захворювань, які передаються статевим шляхом. Можливе інфікування в період вагітності й пологів.

У більшості випадків папіломовірусна інфекція в чоловіків протікає у вигляді носійства. Рідко при зниженні імунної функції організму на слизовій крайньої плоті, на голівці статевого члена, навколо анального отвору, всередині сечовипускального каналу, в ділянці ануса і в прямій кишці з'являються специфічні «статеві, венеричні бородавки» - гострі кондиломи. Від статевого зв'язку до появи кондилом проходить кілька місяців або навіть років (у більшості випадків - півроку).

Часто гострокінцеві кондиломи з'являються при наявності інших супутніх інфекційних захворювань (сифіліс, ВІЛ). Віруси 6, 11, 13, 42 і 44 типів є причиною виникнення гострокінцевих кондилом. Особливо небезпечні гострокінцеві кондиломи всередині сечовипускального каналу і в прямій кишці, оскільки в цих місцях вони найважче розпізнаються й лікуються. Гострокінцеві кондиломи - це спочатку маленькі, м'які, біленькі, напівпрозорі бородавочки на тонкій ніжці, іноді плоскі й широкі. Згодом, якщо їх не лікувати, бородавки збільшуються до величини волоського горіха (зовні нагадують гребінь півня або кольорову капусту), їх стає все більше, з'являється слизисто-гнійний наліт, смердючий запах, запалення навколишньої шкіри й слизової. Гострокінцеві кондиломи заважають жити статевим життям (відриваються, кровоточать, болять, сверблять, псують настрій смердючим запахом і огидним виглядом), знижують імунітет, пригнічують психічний стан чоловіка.

Після орального сексу із хворим на гострокінцеві кондиломи можуть з'явитися бородавки в ротовій порожнині, на гортані, голосових зв'язках.
Для чоловіків папіломовірусна інфекція може мати велике клінічне значення як один із факторів у розвитку простатиту, уретриту, безплідності.

У жінок доведена роль деяких штамів папіломавірусної інфекції (високоонкогенні серотипи - 16, 18, 31, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 62, 66 і 70) у розвитку дисплазії й відповідно - раку шийки матки. Виділяють високо-, середньо- й низькоонкогенні типи ВПЛ. Перехід у злоякісний відбувається повільно й практично непомітно для жінки (як правило, страждають молоді дівчата 20 - 30 років), які потрапляють до лікаря-онколога в запущеному стані. Дорогі жінки, приходьте до гінеколога на плановий огляд мінімум раз на півроку. Особливо небезпечна папіломовірусна інфекція в період вагітності, коли в жінки значно знижується імунний захист. Пам’ятайте, що у ваших чоловіків зовнішні прояви папіломовірусної інфекції можуть бути відсутні, і вони вважають себе абсолютно здоровими.

Діагностика.
1. При наявності гострокінцевих кондилом на слизовій крайньої плоті, голівці статевого члена і в інших типових місцях діагноз не викликає сумніву.
2. З лабораторних методів високою вірогідністю й специфічністю володіє ДНК-метод ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Цей метод дозволяє визначати папіломавірус навіть у період безсимптомного носійства. Основна роль ПЛР-діагностики полягає в тому, щоб визначити за допомогою цього методу приналежність вірусу до онкогенних типів.
3. Метод ІФА (імуноферментний аналіз) дозволяє не тільки визначити папіломовірусну інфекцію, але й дає кількісну оцінку інфекційному процесу.
4. Уретроскопія (огляд уретри) і ректоскопія (огляд прямої кишки) застосовуються для виключення кондилом у цих місцях.
5. У поодиноких випадках (при підозрі на злоякісну пухлину) виконується біопсія кондилом (патогістологічне дослідження).
6. Діагностика інфекційних захворювань, які супроводжують папіломавірусну інфекцію в 90% випадків – мазок-зскрібок, ПЛР, бактеріологічний посів. Виключення - ВІЛ, сифіліс.
7. Імунограма.

Лікування.
Лікування повинно бути суто індивідуальним, комплексним, слід враховувати стан імунної системи, тип вірусу, локалізацію й характер кондилом. Лікувати (санувати, оздоровлювати) необхідно всіх статевих партнерів.

Нижче представлені основні принципи сучасного лікування.
1. Застосування імуноглобулінів (лаферон, віферон), як системне, так і місцеве.
2. Застосування імуномодуляторів (гропринозин, циклоферон, протефлазид, кагоцел, аміксин).
3. Місцеве лікування гострокінцевих кондилом: інстиляції подофілотоксину, солковагіну (хімічне видалення кондилом), оперативне лікування (електрокоагуляція, "радіоніж"), лікування лазером, кріотерапія (виморожування).
4. Лікування супутніх статевих захворювань (хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, кандидоз, цитомегаловірусна інфекція, генітальний герпес, трихомоніаз, уретрит, простатит, баланопостит).
5. Лікування хронічних захворювань, що погіршують роботу імунної системи.
На сьогоднішній день не існує ліків, за допомогою яких можна повністю вилікувати папіломовірусну інфекцію, але вилікувати кондиломи й перевести вірус у неактивний стан можна практично завжди.

Вкрай рідко можливе самовиліковування від гострокінцевих кондилом – при нормалізації функціонування імунної системи. Вважають, що в 50% випадків вірус виводиться з організму самостійно протягом 1 року, у 85% - протягом 4 років. З більшою ймовірністю варто очікувати ускладнень (пухлини), тому звертайтеся вчасно за лікарською допомогою.
Можна сміливо сказати, що на сьогоднішній день лікування папіломавірусної інфекції - це профілактика пухлинних захворювань.

По закінченні курсу навіть успішного лікування пацієнт повинен перебувати протягом 3 років під динамічним спостереженням (раз у 3-6 місяців проходити лікарський огляд).

Не займайтеся самолікуванням. Не ризикуйте своїм здоров'ям, пам’ятайте про ризик виникнення онкологічних ускладнень.

В інтернеті є багато пропозицій косметологічних салонів щодо лікування кондилом. Але в медицині немає дрібниць, тому довіряйте своє здоров'я професіоналам. Лікування гострокінцевих кондилом у чоловіків вимагає від медичної установи наявності достатньої діагностичної й лікувальної бази. Лікар повинен володіти методикою уретроскопії й інтрауретральних маніпуляцій, уміти виконувати операції на зовнішньому отворі й човноподібній ямці уретри й на зоні анального отвору.

Профілактика – захворювання передається статевим шляхом – охороняйтеся, будь ті виборчі в полових зв'язках. Для запобігання зараження ВПЛ 6, 11, 16 і 18 типів можна застосовувати вакцину Гардасил. Не більш ніж через 2 години після полового акту можливо місцеве застосування розчинів антисептиків – мирамистин, хлоргекседин, декасан – при цьому не варто розраховувати на стовідсоткову ефективність.

Не допускайте активації вірусного процесу, підтримуйте імунну систему в гарному стані (не зловживайте алкоголем, палінням, не вживайте наркотики, добре відпочивайте, висипайтеся, раціонально харчуйтеся, уникайте стресів, займайтеся спортом, вчасно лікуєте хронічні хвороби, звертайтеся до лікарів для своєчасної профілактики свого здоров'я).

ДО 2010 року планується випуск вакцини проти онкогенних серотипов ВПЛ.
Будьте здорові!

Joomla! Template design and develop by JoomVision.com - http://www.joomvision.com