Russian (CIS)Ukrainian (UA)

| Друк |

Цистит – це запалення сечового міхура, що протікає в гострій або хронічній формі. Захворювання широко розповсюджене, не дуже небезпечне для здоров'я, але винятково обтяжливо переноситься. Цистит, що вперше раптово виник, називають гострим. Хронічним називають повторюваний неодноразово цистит.

Хто хворіє?
На цистит частіше хворіють жінки й дівчата - до 80% випадків. Чоловіки страждають на цистит значно рідше завдяки анатомічним особливостям організму. У них цистит частіше є ускладненням інших хвороб (аденоми, простатиту та ін.). У літньому віці цистит зустрічається однаково часто як у чоловіків, так і у жінок. Діти хворіють рідко, але дівчатка частіше.

Які симптоми циститу?
Як і будь-яке захворювання, цистит має характерні ознаки:
• часте сечовипускання (іноді багаторазово протягом години). У нормі для людини характерно 5 – 7 сечовипускань на день;
• біль внизу живота;
• сечовипускання супроводжується непереборними позивами, іноді не вдається утримати
сечу;
• при сечовипусканні виникають сильні болі;
• сеча стає каламутною, іноді з домішками крові;
• цистити часто можуть повторюватися, переходити у хронічну форму.

Що спричиняє захворювання?
Цистит частіше виникає після переохолодження. Існує ряд факторів, які спричиняють захворювання:
- попередні неодноразові захворювання на цистит;
- неправильно ліковані раніше цистити;
- несвоєчасне спорожнювання сечового міхура;
- хвороби сечового міхура (знижений тонус, пухлини, камені, дивертикули, аномалії та ін.);
- супутні гінекологічні (аднексит, кольпіт, молочниця) та урологічні
(хронічний пієлонефрит, простатит, аденома простати) захворювання;
- одним із важливих факторів, що спричиняють запалення сечового міхура, є наявність не лікованих раніше або не вилікуваних до кінця захворювань, що передаються статевим
шляхом (хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, гарднерельоз, гонорея та ін.);
- вікові зміни слизової сечового міхура (в жінок у постклімактеричному періоді) і відповідне зниження місцевого імунітету стінки сечового міхура;
- різні фактори, що ослабляють імунітет – авітаміноз, перевтома, різні інфекційні
захворювання;
- при вагітності знижується імунітет, а також збільшена матка із плодом давить на сечовий міхур.

Як виникає захворювання?
Хронічний інфекційний процес із сусідніх із сечовим міхуром органів поширюється безпосередньо на сечовий міхур при наявності зазначених вище факторів, що сприяють захворюванню. Цистит може виникати гостро безпосередньо після інфікування і без наявності факторів, що спричиняють захворювання.

Які мікроби частіше спричиняють цистит?
Кишкова паличка (Escherichia coli) – бактерія, що в нормі живе в кишечнику, при потраплянні в сечовий міхур спричиняє запалення. При неправильному лікуванні цей мікроб набуває патогенних властивостей, набуває стійкості до ліків та до імунного захисту організму. Крім кишкової палички, у нашій країні поширені такі збудники, як стафілокок, протей, стрептокок і синегнійна паличка. Певна роль у цьому належить хламідіям, мікоплазмам, уреаплазмам.

Як ставиться діагноз?
Для циститу характерні дуже специфічні скарги, які дозволяють з великою ймовірністю запідозрити хворобу. Підтверджується цистит і диференціюється від інших захворювань лабораторними методами.
Найбільш достовірно підтверджує діагноз загальний аналіз сечі (підвищуються білок і лейкоцити, визначаються бактерії).
Для точного визначення мікроорганізму, що викликав цистит, виконують бактеріологічний посів сечі. Це дослідження також дозволяє визначити чутливість мікроорганізму до антибіотиків. Хронічні, неодноразово ліковані цистити обов’язково вимагають цього дослідження, оскільки в більшості випадків виникнення таких циститів спричинено мікробами, стійкими до основних антибіотиків.
Інші методи – УЗД, цистоскопія, аналізи крові, рентгенологічні дослідження при даній патології виконуються рідко для уточнення різних видів циститів і виявлення супутніх захворювань.

Як лікується цистит?
Неускладнені форми лікуються призначенням уросептиків (протимікробні ліки, які на відміну від антибіотиків не викликають дисбактеріоз, не впливають токсично на печінку, тобто діють не системно на весь організм, а специфічно на сечові органи) і сечогінних трав. Найбільш популярні уросептики (фурамаг, фурадонін, палін, нітроксолін). Особливе місце займає монурал, що може призначатися одноразово, при необхідності навіть вагітним.
Дози й тривалість курсу лікування необхідно погоджувати з лікарем, оскільки вони індивідуально залежать від багатьох факторів (маса тіла, вік, що супутні захворювання, попереднє лікування, індивідуальні протипоказання та ін.).

Неправильне лікування призводить до ускладнень циститу або до переходу циститу в хронічну форму з тривалим і стійким перебігом.

Найбільш популярні такі сечогінні трави – спориш, толокнянка, хвощ польовий, ведмежі вушка, пол-пала, кукурудзи стовпчики з приймочками. Існують спеціальні збори. На упаковках трав, що продаються в аптеці, зазначено спосіб їх заварювання. Практично всі трави можна заварювати, як звичайний чай. Пити відвари трав потрібно у великій кількості (більше 2,5 літрів), бажано теплими. Я рекомендую для покращення смаку додавати цукор.

У нашій країні та за кордоном для комплексного лікування циститу, а також його профілактики рекомендується ефективний засіб - журавлинний морс, що продається у звичайних гастрономах.

На період лікування призначається дієта з виключенням гострих, кислих, копчених, пересолених страв, міцної кава та алкоголю. Рекомендовано вживати велику кількість рідини.

У перші дні захворювання страждання полегшать звичайні знеболювальні засоби й тепла грілка або тепла ванна.

Якщо протягом 3 днів цистит не проходить, необхідно обов'язково звернутися до уролога для уточнення діагнозу й призначення інших антибактеріальних препаратів.

Яка профілактика циститу?
Профілактика циститу – це усунення факторів, які сприяють захворюванню. У першу чергу слід вилікувати супутні гінекологічні й урологічні захворювання. Жінкам рекомендовано уникати переохолоджень, вчасно випорожнювати сечовий міхур, стежити за здоров'ям статевих партнерів.
Детальніше профілактика циститу у жінок.

Займайтеся спортом. Більше рухайтеся для запобігання застою в органах малого таза.
Не допускайте запорів.
Ретельно дотримуйтесь гігієни статевих органів. Періодично проходьте огляд в уролога й гінеколога, не забувайте про контрацепцію й профілактику захворювань, що передаються статевим шляхом.

Які ускладнення циститу?
Цистит може ускладнюватися висхідним пієлонефритом (запаленням нирок). Ці два захворювання супроводжують один одного, але пієлонефрит значно складніше захворювання, що часто вимагає стаціонарного лікування під контролем лікаря.

Де лікується цистит?
Майже завжди амбулаторно (вдома, під контролем лікаря поліклініки). Рідко, наприклад, при наявності крові в сечі, пацієнти можуть бути госпіталізовані в урологічне відділення для уточнення діагнозу.

Чи бувають цистити без мікробів?
Так, але рідко. Наприклад, після радіаційного опромінення, після хімічного опіку. Існує особливе захворювання – цисталгія. Скарги відповідають циститу, але аналізи сечі можуть бути в нормі. Відповідно необхідне зовсім інше, ніж при циститі, лікування.

Як вилікуватися при часто повторюваних циститах?
Лікування в таких випадках тривале й складне. Основна мета - перебороти стійкість мікроба до ліків та імунного захисту організму. Використовується комплекс заходів. Призначають декілька антибіотиків з різним механізмом дії, проводять інстиляції розчинів протимікробних засобів (коларгол – препарат срібла). Проводиться санаторно-курортне лікування (на Україні - Євпаторія, Саки, Куяльник, Трускавець). Я ретельно проводжу лікування супутніх урологічних і гінекологічних захворювань, призначаю фізіотерапевтичні процедури.

На скільки днів надається лікарняний лист при циститі?
Зазвичай - на 5 - 7 днів.

Joomla! Template design and develop by JoomVision.com - http://www.joomvision.com